Solar power

Moderator: Moderatorzy

Solar power

Postprzez Pando_ » 7 maja 2011, o 21:20

Jako ze wlasnie zainstalowalem sobie panele na energie sloneczna, ciekaw jestem czy ktos tutaj jeszcze sie tym interesuje.

Interesuja mnie wasze doswiadczenia odnosnie solar inverters i sposobow podlaczenie ich do internetu bez zbedenego hardware
Pando_
Mexican

Postprzez Piotrek84 » 7 maja 2012, o 23:18

Jak panele sie sprawuja?

Ostatnio mysle nad pewnym projektem, ktory moglby zwiekszysc ich wydajnosc. Testuje rozne rozwiazania na rzadzkim irlandzkim sloncu :).
Piotrek84
Senior Mate

Postprzez Pando_ » 8 maja 2012, o 19:18

Panele sprawuja sie dobrze. Jest to bardzo maly system (1.5 kW), i jak dotad produkcja pokryla caly rachunek za prad i gaz(oba sa dostarczane przez ta sama kompanie w naszym wypadku). Nie bylo nas w domu przez pol roku jednak, wiec musimy popatrzec na figury z nadchodzacego roku.

Ceny instalacji paneli bardzo spadly w ostatnich czasach, z tym jak usunieto niektore subsydia. Doprowadzilo to to paradoksalnej sytuacji gdzie w tej chwili nie oplaci nam sie powiekszyc systemu, bo stracimy preferencyjna cene za jaka wyprodukowana przez nas energia jest sprzedawana do sieci (3x ceny energii zakupionej z sieci)
Pando_
Mexican

Postprzez Piotrek84 » 8 maja 2012, o 20:48

Czyli nie uzywacie generowanej energii do wlasnego uzytku? Tzn Generowana energia jest bezposrednio wysylana do sieci elektrycznej?

To dlatego potrzebowaliscie podlaczenia do internetu, zeby dostawca energii mial dostep do danych o ilosci energii przeslanej do sieci?

Zastanawiam sie jak przechowywana jest generowana energia. To jeden z glownych problemow. Baterie sa ok, ale ich zywotnosc jest krorka => dodatkowe stale koszty takiego systemu.

Wczoraj zrobilem kilka testow na moim malenkim panelu. To tylko zabawka wielkosci 30 cm kwadratowych dajaca okolo 10mW uzywajac calej powierchni. Wczoraj przeprowadzilem malenki experyment, w ktorym udalo mi sie wyciagnac ta moc uzywajac tylko 25% powierzchni tego panela. Czyli gdyby mi to wyszlo, zwiekszylbym wydajnosc tradycyjnych paneli 4-krotnie.
Piotrek84
Senior Mate

Postprzez Pando_ » 8 maja 2012, o 21:31

Uzywamy jak najbardziej, sprzedajemy tylko netto to co sami nie zuzywamy. W poludnie, kiedy generujemy najwiecej, uzywamy najmniej, bo przewaznie jestesmy w pracy. Energia "skladowana" jest w sieci transmisyjnej, tak naprawde nie jest skladowana bo ktos ja uzywa. Licznik mierzy ile pradu przeplywa w kazda strone. I mala strzalka pokazuje czy sprzedajemy czy zuzywamy sami.
Sprzedawca elektrycznosci ma dostep do licznika caly czas, bo mierzy zuzycie co pol godziny, licznik jest polaczony z centrala sprzedawcy (Victoria wprowadza Smart Metering), My np jestesmy na Time of Use Tariff, co oznacza ze w czasie dnia elektrycznosc jest ciut drozsza, ale w nocy i weekendy jest tansza (30c za kW - peak, 9c -off peak)

Polacznie internetowe bylo mi potrzebne aby moc obserwowac moj inverter w czasie dnia i robic sobie wykresy na pvwatts.org

Zawsze mozesz skladowac energie jako wodor. Nadmiar energii jest zuzywany do elektrolizy wody, i kompresji wodoru. Fuel cell moze byc uzyte aby z wodoru generowac i elektrycznosc i cieplo. Pogoogluj troche, a napewno cos znajdziesz. Na Tasmanii jest dziadek ktory nawet swoja kosiarke do trawy przerobil aby chodzila na wodorze (spalajac go tak jak gaz ziemny) i kiedys bralem udzial w BBQ ktore bylo opalane wodorem (potrzebowalo troche tuningu) Daj znac na priv jak sie tym interesujesz.
Pando_
Mexican

Postprzez Piotrek84 » 11 maja 2012, o 05:03

Poki co, rozgladam sie i patrze na inne podejscie do tego tematu, Mam pomysl na wyciagniecie wiecej z tych paneli niz tradycyjna metoda. Pokombinuje z tym przez wakacje.

Patrzalem na te systemy. To fajna rzecz, ale kosztowna. Inwestycja zwraca sie dopiero po 10 latach, a zywotnosc systemu to okolo 20 lat.
Piotrek84
Senior Mate

Postprzez Pando_ » 11 maja 2012, o 11:57

Investycja w solar zwraca sie o wiele szybciej.

Calkowity koszt naszego systemu; $3020,
Do tej pory (12 miesiecy) pokryl wszystkie rachunki za prad (gdzies ok 1000$ ) plus przyslali nam czek na jakies 450$ za sprzedana nadwyzke.

Instalacja zacznie zarabiac po jakichs 2 i pol - 3 latach

Kazda podwyzka cen elektrycznosci podowuje ze inwestycja zwraca sie szybciej.

Choc niektore subsydia i incentywy zniknely, nizsze ceny instalacji, i rosnace ceny energii powinny zachecic kazdego do instalacji paneli slonecznych.
Pando_
Mexican

Postprzez Piotrek84 » 28 sie 2012, o 00:21

Jak sprawuja sie panele? Zastanawia mnie czy ten system jest w stanie zaspakajac zapotrzebowanie na energie w zimie (australijskiej).

W Irlandii panele slonecnze sa popularne. Ale nie sa to panele foto-voltaiczne. To sa specjalne panele prozniowe, ktore nagrzewaja wode (http://www.alliedsolar.ie/). Podobno dziala bardzo dobrze. Moze byc bardzo zimno, z silnymi wiatrami z polnocy. Podobno moze nawet padac deszcz i woda wciaz bedzie nagrzewana w tym czasie.
Piotrek84
Senior Mate

Postprzez Pando_ » 2 wrz 2012, o 21:41

Ja mam fotovoltaiczne do generacji pradu, ktory jest sprzedawany do sieci, jesli go nie zuzyje, i panele do ogrzewania wody z gas boost.

Komory prozniowe, o ktorych mowisz) sa wydajniejsze od plaskich paneli do ogrzewania wody i ogrzeja ja nawet kiedy jest pochmurno. Po rozpatrzeniu zalet i wad wybralem zwykle plaskie panele. Jesli nie mialbym kawalka dachu skierowango na polnoc (w Europie na poludnie) to pewnie zdecydowalbym sie na komory prozniowe. Komory prozniowe uzywane sa nawet tak daleko na poludnie jak South Georgia. Sa one jednak za wydajne jak na Melbourne i w lecie, jesli nie masz duzego zbiornika wygotuja Ci troche wody w czasie srodka dnia, ktora pojdzie w kanal przez temperature i pressure relief valve. Jesli masz odpowiednio duzy zbiornik to mozesz troche zredukowac ten problem.

Panele elektryczne sprawuja sie bardzo dobrze. Od instalacji w Maju 2011 do chwili obecnej nadprodukcja pokryla wszystkie oplaty za prad. Nie bylo nas jednak w domu przez ponad 6 miesiecy wiec nastepny rachunek bedziemy musieli chyba zaplacic.
Pando_
Mexican

Postprzez Pando_ » 2 wrz 2012, o 21:41

Ja mam fotovoltaiczne do generacji pradu, ktory jest sprzedawany do sieci, jesli go nie zuzyje, i panele do ogrzewania wody z gas boost.

Komory prozniowe, o ktorych mowisz) sa wydajniejsze od plaskich paneli do ogrzewania wody i ogrzeja ja nawet kiedy jest pochmurno. Po rozpatrzeniu zalet i wad wybralem zwykle plaskie panele. Jesli nie mialbym kawalka dachu skierowango na polnoc (w Europie na poludnie) to pewnie zdecydowalbym sie na komory prozniowe. Komory prozniowe uzywane sa nawet tak daleko na poludnie jak South Georgia. Sa one jednak za wydajne jak na Melbourne i w lecie, jesli nie masz duzego zbiornika wygotuja Ci troche wody w czasie srodka dnia, ktora pojdzie w kanal przez temperature i pressure relief valve. Jesli masz odpowiednio duzy zbiornik to mozesz troche zredukowac ten problem.

Panele elektryczne sprawuja sie bardzo dobrze. Od instalacji w Maju 2011 do chwili obecnej nadprodukcja pokryla wszystkie oplaty za prad. Nie bylo nas jednak w domu przez ponad 6 miesiecy wiec nastepny rachunek bedziemy musieli chyba zaplacic.
Pando_
Mexican

Postprzez Pando_ » 2 wrz 2012, o 21:50

Taka dygresja odnosnie tematu;

Umiejetnosc instalowania systemow PV, paneli prozniowych itp jest tutaj jeszcze ciagle w powijakach. Oba moje systemy byly instalowane przez idiotow (licencjonowanych ale idiotow) i stad bylo troche uzerania sie po ich instalacji aby doprowadzic je do zadowalajcago stanu wydajnosci. Jesli masz okazje specjalizowac sie w renewable energy systems, systemow akumulatorowych, to powinienes robic to jak najbardziej. Australia ma duzo remote areas, wiec na ekspertyze w Remote Area Power System (RAPS) zawsze bedzie zapotrzebowanie.
Pando_
Mexican

Postprzez Piotrek84 » 15 wrz 2012, o 15:07

Teraz trzeba sprawic sobie autko od Tesla Motors. To co ten Elon Mosk stworzyl nie miesci sie w glowie. Specifykacje tych samochodow sa niesamowite i bija nawet spalinowe auta sportowe. Ale jak widac lobbysci ropy robia dobra robote, i nie jest latwo dowiedziec sie o tych autach.
Piotrek84
Senior Mate

Powrót do Życie w Melbourne